Innymi słowy:
moje burgundzkie myśli nieuczesane
*********************************************************************
CZĘŚĆ XI
KAMIENIE
Ilekroć brak weny twórczej nałoży się na totalny brak czasu, rezultaty są zaiste opłakane. Żywiąc płonną nadzieje, iż ktoś czasem zagląda do tego bloga, przepraszam go serdecznie za przerwę w mojej pisaninie.
Zacznijmy dzisiejszy dzień od przejechania Burgundii z góry na dół, a więc z północy na południe.
Jako się już rzekło, na samej górze jest Chablis. Usadowiło się ono mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Paryżem, a Dijon. Chablis to wyłącznie burgundy białe, tłoczone wyłącznie z gron Chardonnay. Masz tutaj do wyboru petit chablis, chablis, chablis premier cru i chablis grand cru. Działek GC jest siedem, a największa z nich to Les Clos (prawie 26 ha).
Poniżej Dijon , wzdłuż szosy, którą jedziesz, po prawej stronie pyszni się swoim majestatem zbocze legendarnego Côte d’Or, które w swojej północnej części nosi nazwę Côte de Nuits (CdN), natomiast w południowej – Côte de Beaune (CdB).
Praktycznie wszystkie wina CdN, to burgundy czerwone tłoczone z Pinot Noir. Co prawda można znaleźć tutaj kilka białych (Chardonnay), jednak ilości produkowanych butelek są niewielkie, żeby nie powiedzieć, mikroskopijne (w przeciwieństwie do ich jakości, która jest zawsze znakomita). Pierwszą apelacją jadąc od góry, jest Fixin, której wina nie mają generalnie specjalnie entuzjastycznych ocen, z kilkoma wyjątkami. Kolejną [apelacją] jest ikona winiarstwa burgundzkiego, a mianowicie Gevrey-Chambertin. Ulubione wino Napoleona Bonaparte.
Ewidentnym sygnałem, iż za chwilę CdN przepoczwarzy się w CdB, jest fakt, że nagle spostrzegamy totalny brak winnic, które zostają zastąpione leżącymi wzdłuż szosy potężnymi blokami obrabianych na miejscu kamieni. Kamienie te, wydobywane są z położonego tutaj kamieniołomu, a ich nazwa to Pierre de Comblanchien (kamień z Comblanchien). Materiał rzeczony, szeroko służy w wykonawstwie wszelkiego rodzaju budów, elewacji, obróbek kamieniarskich itp. i eksportowany jest we wszystkich kierunkach naszego globu. Służy on , m.in. do produkcji najbardziej perfekcyjnego i profesjonalnego systemu kamiennych półek, a właściwie modułów przeznaczonych do leżakowania wina. Wystarczy wspomnieć, iż stanowią one wyposażenie piwnic na wina w Pałacu Elizejskim, siedzibie Prezydenta RF, Pałacu Matignon siedzibie Premiera RF, Pałacu Luksemburskim siedzibie Senatu RF, Pałacu królewskim w Madrycie czy też siedzibie Banque du Luxemburg w Luksemburgu a także Parlamentu Europejskiego UE w Brukseli, żeby wymienić kilka pierwszych z brzegu.
Nieco dalej, zaraz po minięciu Nuits Saint Georges, uroczej winiarskiej village, a jednocześnie stolicy CdN, spostrzegamy kolejny kamieniołom, ale nieco inny niż ten w Comblanchien. Inny dlatego, iż jest on niejako wtopiony w zbocze i zarówno od góry, jak i po bokach porośnięty jest winnicami. Poniżej też. Tutaj wydobywa się inny słynny kamień Burgundii, a mianowicie Rose de Nuits. Onegdaj kamieniołom ten należał do Zakonu Cystersów, ale po Rewolucji Francuskiej został znacjonalizowany. Dzisiaj dostarcza swój urobek dla najbardziej ekskluzywnych projektów, zarówno architektonicznych, jak i produkcji przedmiotów codziennego użytku, czy też wręcz gadgetów. Posłużył on między innymi do wykończeniowych prac przy budowie budynku Opery w Dallas, a także mega snobistycznej łazienki Toma Hanksa. Osobiście najbardziej lubię wytwarzane zeń, rzadko spotykanej estetyki kamienne podstawki pod kieliszki i butelki z naniesioną grafiką najsłynniejszych etykiet burgundzkich winiarzy.
Nie bez kozery poświęciłem aż tyle miejsca dla tutejszych kamieniołomów. Żwir, małe, zupełnie malutkie, średnie, duże i bardzo duże kamienie stanowią bowiem nieodłączny element unikalnego burgundzkiego terroir, mają więc kapitalny wpływ na styl i „duszę” wytwarzanych tutaj win. Kamienie te i skały, to w znakomitej większości utwory jurajskie z górnej jury. Zupełnie nie można się więc dziwić, iż kierunkiem studiów, na który najchętniej posyłają swoje dzieci tutejsi winiarze jest (poza kierunkami typowo winiarskimi) właśnie geologia.
(cdn)